Log in

Honour Boards


Award Winners

 SeasonFounders Cup
(Club Member of the Year)
 Annie South Award
(The Queerest Award)
Best & Fairest Oarswoman  Best & Fairest Oarsman Club Commendation
 2019-2020Mark Burgess  Matt Gordon-Keith Crawford & Alasdair Williamson 

Manuella Jorg
Andrew Burns
James Mitchell

 2018-2019 Paul Van der PoelKeith Crawford Michelle Stevens / Isabel Moreno Tony Rogers 

Miloslave Hyben
Stephen Masterman
Wesley Spencer
 

 2017-2018 Tom McGhieHennie Castro Mitchelle Stevens Tony Rogers Faye Bulled
Isabel Moreno
Daniel Orlic 
 2016-2017 Lil TostoMarco Evangelista Lisa Bates Angus Birdsall Matt Gordon
Meighan Kratz
Meng Hau 
 2015-2016 Tony RogersShaun Karutz Lisa Bates Michael Sun Hennie Castro
Aaron Nichols
Howard Yim 
 2014-2015 Dahni HousemanPaul Van der Poel Dahni Houseman Samuel Krutop Stuart Tennant
Jeffrey Soares
Anna Malos 
 2013-2014 Jill TannerTim Hewitson Lisa Bates  Stewart NiemannBenjamin Breytenbach
Meighen Kratz
Matthew Lee 
 2012-2013 Lisa BatesMark Burgess Lisa Bates Simon Hall David Favre 
Note: A new awards frameworks was introduced in June 2013
 SeasonFounders Cup
(Club Member of the Year) 
Annie South Award
(The Queerest Award) 
Oarswoman of the Year Oarsman of the Year Coxing Encouragement Award Coaching Encouragement Award Committee Commendation 
 2011-2012 Andrew MortissLil Tosto Dahni Houseman Frederick Paralas
Stuart Tennant
Stuart Webster
Jeff Christiansen 
Andrew Prendergast Lisa Bates Kerry DeMatteis 
 2010-2011Benjamin Ratcliffe  Matthew Lee Jan-Maree Fraser Colin James Not Awarded Ron Thiele Christine Stapleton 
 2009-2010Ian Symmons James Mitchell Lisa Bates Ian Symmons Jeffrey Grad Traci Robins Ron Thiele 
 2008-2009Benjamin Ratcliffe Sandra Harrison Jan-Maree Fraser Peter Sagar Malcolm Campbell Megan Wallace Shaun Karutz
Adam Howe
 2007-2008 Stuart JenkinsMegan Wallace Jan-Maree Fraser Paul Dean Ron Thiele Brian Barry Graeme Harisine
 2006-2007Stewart Niemann Julia Butler Julia ButlerDavid WainStephan Read Tim Clayton  Mark Burgess
Benjamin Ratcliffe 
 2005-2006Christopher Thomas Amanda Broomhall Meredith Williams Petar Sagar Damian Sheather Mark Burgess Not Awarded 
 2004-2005Dom Burke Cliff Heard Meredith Williams Dom Burke Not Awarded Not Awarded Not Awarded 
 2003-2004Peter Sagar Cliff Heard Liz Cole Chris Conroy Not Awarded Not Awarded Not Awarded 


Office Holders

 President Vice President Treasurer Secretary Captain of Boats General Committee Members 
 2020-21Joshua Lipscombe Daniel Orlic 

Tim Dart
Andrew Cornwell(Res) 

Andrew Burns
Wesley Spencer (Res)

 Paul Van der PoelAndrew Burns (Secretary as of 01/02/2021)
Asher Benjamin
Hennie Castro
Tim Dart (Treasurer as of 01/01/2021)
Tom Dickson
 2019-20 Joshua LipscombeDaniel Orlic Andrew Cornwell Stephen Masterman Paul Van der Poel Ron Thiele
Hennie Castro
Asher Benjamin (RS)
Mitchell Davey
Angus Birdsall
2018-19 Tony Rogers Joshua Lipscombe Andrew Cornwell Tom McGhie Paul Van der Poel Ron Thiele
Matt Gordon (Res)
Hennie Castro
Daniel Orlic (VC)
Asher Benjamin (Mid) (RS)
Isabel Moreno (Mid)(Res) 
 2017-18Tony Rogers Joshua Lipscombe Andrew Cornwell Tom McGhie Mitchell Davey (Res)
Paul Van der Pohl (Mid) 
Ron Thiele
Matt Gordon
Hennie Castro
Leigh MeKee (Res)
Michelle Stevens (Mid)
Lachlan Parker (Res)
Fred Warren (Mid)
 2016-17Tony RogersLil TostoDaniel RyanDahni Houseman (Res)
Leigh Mckee (Mid)
Aaron Nicholls (Res)
Sabine Kasel (Mid)
Hennie Castro
Mark Goss (Res)
Ian Symmons (Res)
Michael Sun
Lachlan Parkers (Mid)
Sam Butler (Mid) 
 2015-16Ian Symmons Meighen Katz (Res)
Tony Rogers 
Tim Dart Dahni Houseman Jeremy Kirsa Benjamin Ratcliff
Hennie Castro
Mark Goss
Mike Malyon 
 2014-15Tim Hewitson James Wong PG Ian Symmons Dahni Houseman Andrew Mortiss Jill Tanner
Paul Van der Poel 
Benjamin Breytenbach
Meighen Katz
Aaron Romero
 2013-14Tim Hewitson Lil Tosto Ian Symmons Dahni Houseman Andrew Mortiss Jill Tanner
Paul Van der Poel
Reuben Alexander
Matthew Lee
 2012-13Tim Hewitson Lil Tosto Ian Symmons Matthew Lee Andrew Mortiss 

Jill Tanner
Fredrick Paralas
Paul Van der Poel
Shaun Marutz (Res)
Ciara McCarthy
Reuben Alexander (Mid)

2011-12Tim Hewitson Ian Symmons Colin James Matthew Lee Andrew Mortiss Benjamin Ratcliffe (RS)
Shaun Karutz
Jill Tanner (MS)
Lil Tosto (MS)
Christopher Thomas 
 2010-11Jan-Maree Fraser Tim Hewitson Colin James Matthew Lee Nick Stoneham Stuart Jenkins (VC)
Benjamin Ratcliffe (RS)
Lisa Bates
Christopher Thomas 
 2009-10Jan-Maree Fraser Sandy Mitchell Colin James Matthew Lee Benjamin Ratcliffe Stuart Jenkins (VC)
Sandra Harrison
Christopher Thomas
Tim Hewitson
Lisa Bates 
 2008-09Christopher Thomas Sandy Mitchell Colin James Matthew Lee Jono Ellis Sandra Harrison
Benjamin Ratcliffe
Jackie Berryman
Brett O'Connor
Stuart Jenkins (VC) 
 2007-08Christopher Thomas Julia Butler Jan_maree Fraser Matthew Lee Jono Ellis Benjamin Ratcliffe
Stuart Jenkins (VC)
Adam Howe
Sue Coleman
Graeme Lewsey
Brain Barry 
 2006-07Christopher Thomas Amanda Broomhall (MS) Jan-Maree Fraser Matthew Lee Chris Conroy
Julia Butler 
Cliff Heard
Catherine Yound
Brian Barry
Benjamin Ratcliffe
Adam Howe 
 2005-06Christopher Thomas Amanda Broomhall (MS) Matthew Ford Narelle Graefe Chris Conroy Brain Barry 
Cliff Heard
Careline McGrath
Catherine Young
 2004-05Christopher Thomas Michelle Gee Matthew Ford Narelle GraefeDominic BurkeMeaghan Clarke
Cliff Heard
Peter Sagar
Duska Sulicich
Catherine Young
 2003-04Christopher Thomas Annie South Matthew Ford Mark Stewart David Wain Martin Azzopardi
Brian Barry
Natalie Curley
Les Guilfoyle
Lorelle Kilpatrick
Catherine Young
 2002-03Sandy Mitchell N/A Catherine Vogelpoel Andrea White Meredith Williams Martin Azzopardi
Brian Barry
Natalie Curley
Les Guilfoyle
Lorelle Kilpatrick
Christopher Thomas
Catherine Young 
 2002Sandy Mitchell (Acting) N/A Caroline Vogelpoel Andrea White Meredith Williams Christopher Thomas
Catherine Young 
 2001Annie South N/A Jackie Mackenzie Sandy Mitchell Christopher Lefler Meredith Williams
Peter Riseley 

Key : Where a committee member has undertaken an additional non-committee role, it is indicated in ()
(VC) : Vice-Captain of Boats (MS) : Membership Secretary (RS) : Regatta Secretary (Res) : Resigned from Committee mid-term (Mid) : Join the Committee mid-term as a replacement for a resigning Committee Member


Life Members

Life Members 
 Sandy Mitchell *
 Annie South
 Meredith Williams
 Christopher Thomas *
 Clifford Heard
 Mark Burgess Admitted Oct 2020
* Indicates deceased

   

We acknowledge Aboriginal and Torres Strait Islander people as the Traditional Custodians of the land and acknowledge and pay respect to their Elders, past and present.

Follow us on social media

Sheds & Club House:
34 Lakeside Drive,
Albert Park, VIC 3206

© Melbourne Argonauts Queer Rowing Club, 2011-2020.

Powered by Wild Apricot Membership Software